Results of the weekend

Geisingen - European Inline Cup 2013

Rules reminder

Geisingen - European Inline Cup 2013The skaters are ranked on a total of four races (two distance long distance races and two sprints):

  • 200m sprint
  • 500m sprint
  • 10K point race
  • 10K Women or 15K Men elimination race

The winner get one point, the second gets two points, the third three points, etc. The skater with the fewest points wins the overall.

Manon Kamminga: most versatile skater of the weekend

In the senior women category, the Dutch Manon Kamminga (Matter Powerslide Racing) got the best in the overall classification.

She showed a great regularity, finishing 3rd and 5th of sprint races, winning the point race and taking the 4th place of the elimination race. Always in top 5!

She beat her teammate Katharina Rumpus (Powerslide Matter Racing) who finished second twice in a row in point and elimination races.

Despite her first place in the 200 m, the Italian World Champion Erika Zanetti got the 10th place of the overall ranking. Same scenario for Solymar Vivas (Venezuela) who finished first in the 500m and 12th overall.

Bart Swings: an almost perfect weekend

In the men's rankings, we can say that the Belgian dominated the competition! If Bart Swings (Powerslide Matter Racing) has not been very sharp in 2012, he seems to start the year 2013 in excellent conditions. The ice traingin during the winter season seems good!
Bart did an almost perfect weekend. He won the 10,000 m point race, the 500 m and 15 km eliminations. He "just" got a third place in the 200m. With only 6 points to his credit, he is far above the second skater, the French Alexis Contin (Bont Geisingen Arena Team) who was also on the ice this winter. The German Felix Rijhnen (Matter Powerslide Racing) is only one point behind Alexis Contin.

The third place was played to four points, for three skaters. The Italian World Champion Fabio Francolini (EO Skates World Team) got the worst place (4th) ahead of his teammate Giacomo Cuncu (EOSkates World Team).

Next stage of the European Inline Cup: from 26 to 28 April in Gross-Gerau. Stay tuned on OLS thanks to the live broadcast! 

Geisingen - European Inline Cup 2013

Main results

Senior Women - 10000m points

Pos. Firstname Lastname Nation Team Time
1) Manon Kamminga NED Powerslide Matter Racing 15:55,624
2) Katharina Rumpus GER Powerslide Matter Racing 15:56,977
3) Bianca Roosenboom NED Team Sprog 15:55,516
4) Melisa Bonnet ARG Argentina National Team 15:57,238
5) Mareike Thum GER ERSG Darmstadt 16:02,377
6) Karla Parada VEN venezuela 16:03,727
7) Elma De Vries NED Team Sprog 16:10,763
8) Juliette Pouydebat FRA EOSkates World Team 16:02,611
9) Sabine Berg GER Powerslide Matter Racing 15:57,076
10) Rocio Berbelt Alt ARG Argentina National Team 16:04,962
11) Lena Labat FRA Pibracroller skating 15:57,999
12) Renata Karabova SVK RKIC 16:04,300
13) Nadja Wenger SUI GB Racing Team 16:06,433
14) Martina Paciolla ITA Asd Pattinatori San Mauro 16:07,240
15) Lisanne Buurman NED sprog team 16:11,706
16) Ysia Clausses FRA Pibrac roller skating  
17) Jana Gegner GER EOSkates World Team  
18) Jessica Gaudesaboos BEL EOSkates World Team  
19) Erika Zanetti ITA Powerslide Matter Racing  
20) Laethisia Schimek GER Powerslide Matter Racing  

200m Dobbin Sprint - Senior Women

Pos. Firstname Lastname Nation Club Time
1) Erika Zanetti ITA Powerslide Matter Racing 15,441
2) Solymar Vivas VEN Team Venezuela 15,456
3) Manon Kamminga NED Powerslide Matter Racing 15,493
4) Rocio Berbelt Alt ARG ARG National Team 15,541
5) Jana Gegner GER EOSkates World Team 15,669
6) Laethisia Schimek GER Powerslide Matter Racing 15,756(V)
7) Mareike Thum GER ERSG Darmstadt 15,918(V)
8) Katharina Rumpus GER Powerslide Matter Racing 16,033(V)
9) Sabine Berg GER Powerslide Matter Racing 16,336(V)
10) Melisa Bonnet ARG Argentina National Team 16,339(V)
11) Bianca Roosenboom NED Team Sprog 16,398(V)
12) Hanne Wouters BEL RSC Heverlee 16,438(V)
13) Juliette Pouydebat FRA EOSkates World Team 16,492(V)
14) Anke Vos BEL Reko Roller Club Zemst 16,526(V)
15) Mandy Groot NED van Lingen skeelers 16,601(V)
16) Chiara Vio ITA ADHP Gruppo Cosmo Noale 16,718(V)
17) Ysia Clausses FRA Pibrac roller skating 16,728(V)
18) Lisanne Buurman NED sprog team 16,751(V)
19) Martina Paciolla ITA Asd Pattinatori San Mauro 16,826(V)
20) Pauline Combes FRA Pibrac Roller Skating 16,950(V)

500m - Senior Women

Pos. Firstname Lastname Nation Club Time
1) Solymar Vivas VEN Team Venezuela 44,164
2) Erika Zanetti ITA Powerslide Matter Racing 44,372
3) Jana Gegner GER EOSkates World Team 44,580
4) Laethisia Schimek GER Powerslide Matter Racing 44,598
5) Manon Kamminga NED Powerslide Matter Racing 43,208(H)
6) Katharina Rumpus GER Powerslide Matter Racing 43,995(H)
7) Rocio Berbelt Alt ARG Argentina National Team 43,471(H)
8) Mareike Thum GER ERSG Darmstadt 44,099(H)
9) Melissa Bonnet ARG Argentina National Team 43,725(Z)
10) Sabine Berg GER Powerslide Matter Racing 44,752(Z)
11) Bianca Roosenboom NED Team Sprog 44,860(Z)
12) Juliette Pouydebat FRA EOSkates World Team 44,951(Z)
13) Karla Parada VEN venezuela 44,933(Z)
14) Martina Paciolla ITA Asd Pattinatori San Mauro 44,988(Z)
15) Mandy Groot NED van Lingen skeelers 45,043(Z)
16) Ysia Clausses FRA Pibrac roller skating 48,071(Z)
17) Anke Vos BEL Reko Roller Club Zemst 44,995(V)
18) Jessica Gaudesaboos BEL EOSkates World Team 45,563(V)
19) Lisanne Buurman NED sprog team 45,843(V)
20) Renata Karabova SVK RKIC 45,903(V)

10000m elimination - Senior Women

Pos. Lastname Firstname Nation Club Time
1) Berg Sabine GER Powerslide Matter Racing 15:37,238
2) Rumpus Katharina GER Powerslide Matter Racing 15:37,241
3) Bonnet Melisa ARG Argentina National Team 15:37,439
4) Kamminga Manon NED Powerslide Matter Racing 15:37,489
5) Thum Mareike GER ERSG Darmstadt 15:50,497
6) Parada Karla VEN Venezuela  
7) Roosenboom Bianca NED Team Sprog  
8) De Vries Elma NED Team Sprog  
9) Labat Lena FRA Pibracroller skating  
10) Pouydebat Juliette FRA EOSkates World Team  
11) Wenger Nadja SUI GB Racing Team  
12) Clausses Ysia FRA Pibrac roller skating  
13) Karabova Renata SVK RKIC  
14) Groot Mandy NED van Lingen skeelers  
15) Heim Flurina SUI GB Racingteam  
16) Paciolla Martina ITA Asd Pattinatori San Mauro  
17) Buurman Lisanne NED sprog team  
18) Gaudesaboos Jessica BEL EOSkates World Team  
19) Westenbroek Ria NED SV Utrecht SkateDump  
20) Combes Pauline FRA Pibrac Roller Skating  

10000 m points - Senior men

Pos. Firstname Lastname Nation Club Time
1) Bart Swings BEL Powerslide Matter Racing 14:09,059
2) Fabio Francolini ITA EOSkates World Team 14:09,272
3) Maarten Swings BEL Powerslide Matter Racing 14:12,526
4) Ewen Fernandez FRA Powerslide Matter Racing 14:24,427
5) Alexis Contin FRA Bont arena geisingen team 14:24,716
6) Alexander Bastidas VEN Team Venezuela 14:25,517
7) Felix Rijhnen GER Powerslide Matter Racing 14:25,881
8) Giacomo Cuncu GER EOSkates World Team 14:25,938
9) Nolan Beddiaf FRA EOSkates World Team 14:26,557
10) Simon Liao TPE .N.A. 14:27,178
11) Jore Van Den Berghe BEL Powerslide Matter Racing 14:28,313
12) Ferre Spruyt BEL Powerslide Matter Racing 14:28,371
13) Wouter Meulders BEL Chauvin Arnoux 14:28,373
14) Victor Wilking GER EOSkates World Team 14:29,819
15) Livio Wenger SUI Powerslide Matter Racing 14:32,127
16) Yann Guyader FRA EOSkates World Team 14:32,442
17) Camilo Acosta COL bont arena geisingen team 14:37,821
18) Elio Cuncu ITA EOSkates World Team  
19) Joris Garderes FRA RPM POLI  
20) Sam Evans AUS SS  

200m Dobbin Sprint - Senior Men

Pos. Firstname Lastname Nation Club Time
1) Andrea Angeletti ITA Dugeco team 14,217
2) Ioseba Ferandez ESP Flyke 14,230
3) Bart Swings BEL Powerslide Matter Racing 14,308
4) Gwendal Le Pivert FRA Bont arena geisingen team 14,325
5) Livio Wenger SUI Powerslide Matter Racing 14,371
6) Camilo Acosta COL bont arena geisingen team 14,429
7) Matthias Schwierz GER bont arena geisingen team 14,433
8) Juan Cruz Araldi ARG Argentina National Team 14,447
9) Nicolas Pelloquin FRA EOSkates World Team 14,469
10) Etienne Ramali GER Powerslide Matter Racing 14,562
11) Jore Van Den Berghe BEL Powerslide Matter Racing 14,532(V)
12) Niels Provoost BEL Zwaantjes Roller Club 14,606(V)
13) Michel Mulder NED Powerslide Matter Racing 14,624(V)
14) Alexis Contin FRA Bont arena geisingen team 14,636(V)
15) Giacomo Cuncu GER EOSkates World Team 14,691(V)
16) Michael Cheek USA Powerslide Matter USA 14,827(V)
17) Fabio Francolini ITA EOSkates World Team 14,890(V)
18) Felix Rijhnen GER Powerslide Matter Racing 14,906(V)
19) Ferre Spruyt BEL Powerslide Matter Racing 14,929(V)
20) Nolan Beddiaf FRA EOSkates World Team 14,930(V)

500m Sprint - Senior Men

Pos. Firstname Lastname Nation Club Time
1) Bart Swings BEL Powerslide Matter Racing 39,646
2) Andrea Angeletti ITA Dugeco team 39,788
3) Michel Mulder NED Powerslide Matter Racing 39,816
4) Ioseba Ferandez ESP Flyke DNS
5) Camilo Acosta COL bont arena geisingen team 39,617(H)
6) Gwendal Le Pivert FRA Bont arena geisingen team 40:00,559(H)
7) Niels Provoost BEL Zwaantjes Roller Club 39,967(H)
8) Felix Rijhnen GER Powerslide Matter Racing 43:00,929(H)
9) Giacomo Cuncu GER EOSkates World Team 40:00,104(Z)
10) Nicolas Pelloquin FRA EOSkates World Team 40:00,151(Z)
11) Juan Cruz Araldi ARG ARG National Team 40:00,657(Z)
12) Maarten Swings BEL Powerslide Matter Racing 41:00,876(Z)
13) Alexis Contin FRA Bont arena geisingen team 40:00,113(Z)
14) Matthias Schwierz GER bont arena geisingen team 40:00,318(Z)
15) Ferre Spruyt BEL Powerslide Matter Racing 40:00,739(Z)
16) Joris Garderes FRA RPM POLI 42:00,222(Z)
17) Etienne Ramali GER Powerslide Matter Racing 40:00,520(V)
18) Jore Van Den Berghe BEL Powerslide Matter Racing 40:00,969(V)
19) Fabio Francolini ITA EOSkates World Team 41:00,164(V)
20) Simon Liao TPE N.A. 41:00,188(V)

15000m elimination - Senior Men

No Firstname Lastname Nation Club Time
1) Bart Swings BEL Powerslide Matter Racing 21:17,036
2) Fabio Francolini ITA EOSkates World Team 21:17,178
3) Alexis Contin FRA Bont arena geisingen team 21:17,669
4) Felix Rijhnen GER Powerslide Matter Racing 21:17,939
5) Yann Guyader FRA EOSkates World Team 21:28,122
6) Alexander Bastidas VEN Team Venezuela  
7) Ferre Spruyt BEL Powerslide Matter Racing  
8) Giacomo Cuncu GER EOSkates World Team  
9) Simon Liao TPE N.A.  
10) Livio Wenger SUI Powerslide Matter Racing  
11) Michael Cheek USA Powerslide Matter USA  
12) Ewen Fernandez FRA Powerslide Matter Racing  
13) Nolan Beddiaf FRA EOSkates World Team  
14) Victor Wilking GER EOSkates World Team  
15) Wouter Meulders BEL Chauvin Arnoux  
16) Maarten Swings BEL Powerslide Matter Racing  
17) Jore Van Den Berghe BEL Powerslide Matter Racing  
18) Camilo Acosta COL bont arena geisingen team  
19) Santiago Roumec ARG ARG National Team  
20) Etienne Ramali GER Powerslide Matter Racing  

Links

Complete results and the list of registered skaters here

Photos of the first day of competition (VRCV)

Photos of the second day of competition (VRCV)

Video of 15km elimination race senior men

By Alfathor
Photo: VRCV